home sitesearch sitemap contact fan about
home
  Submit/Update Profile  

Search the Network:




People Search

Find an individual who either played a sport or was a member of a support group. Search by last name by clicking on the first letter of the person's last name.


Ms. Kimberly "Kimmie" Lyles

Home:
10895 Longfellow Trace
Shreveport, Louisiana 71106

Work:

Home Phone: --
Work Phone: --
Fax: --
Email: klyles1231@comcast.net

Kimmie is serving as a student aide in the UL Sports Information Office during the Fall, 2007.

Kimmie is also a member of Kappa Delta Sorority.

Tennis: Pepsi Challenge -Results, KIMMIE LYLES WINS FLIGHT B FOR THE CAJUNS

November 06, 2005 – Kenny Alford, Sports Information –

LAFAYETTE- Cajuns junior Kimmie Lyles won the flight B singles bracket Sunday, at the Pepsi Challenge in Lafayette. Lyles defeated Nina Knavs of Southeastern Louisiana in straight sets 6-4, 7-5 to claim the flight B championship.

PEPSI CHALLENGE FINAL RESULTS

FLIGHT A SINGLES

Marina Engelbrecht (Ark St.)-Bye

Emma McDougall (Sam Houston) Def. Avril Martinez (La. Tech)- 6-3, 6-7

Iva Velkovska (SELA) Def. Daliny Stithimorada (UL Monroe)- 6-2, 6-2

Chanell Meijer (UL) Def. Tanya Roberts (Lamar)- 6-0, 6-4

Lata Assundani (Sam Houston) Def. Celine Vanweydeveld (UL)- 6-4, 6-1

Emilija Arnaudovska (SELA) Def. Sherry Price (So. Miss)- 7-6, 4-6, 7-5

Nicole Webber (La. Tech)-Bye

Pamela Martinez (Lamar) Def. Zelijka Minic (Ark. St.)- 5-7, 7-5, 6-4

Neolia Leon (UL Monroe) Def. Grace Kamerer (So. Miss)- 4-6, 7-5, 6-3

Andrea Martinez (Lamar) Def. Paula Chelminska (Ark. St.)- 6-0, 6-3

Jana Simurkova (SELA) Def. Monica Kelly (La. Tech)- 5-7, 7-6-Kelly Ret.

Tammy Day (UL) Def. Brooke Mills (Sam Houston)- 6-2, 6-0

Irnia Sotnikova (Sam Houston) Def. Tara Shelander (Lamar)- 6-1, 6-2

Diana Espinal (UL Monroe) Def. Maria Oprea (Ark. St.)- 6-0, 6-3

Clemence Remy (UL) Def. Catalina Villegas (NW St.)- 6-3, 6-0

Breda Kovacs (SELA)-Bye

Round 2

Maria Engelbrecht (Ark. St) Def. Emma McDougall (Sam Houston)- 6-2, 6-4

Iva Velkovska (SELA) Def. Chanell Meijer (UL)- 6-3, 0-6, 7-5

Emilija Arnaudovska (SELA) Def. Lata Assundani (Sam Houston)- 6-3, 6-3

Nicole Webber (La. Tech) Def. Pamela Martinez (Lamar)- 6-4, 3-6, 6-4

Andrea Martinez (Lamar) Def. Neolia Leon (UL Monroe)- 3-6, 6-0, 6-2

Tammy Day (UL) Def. Jana Simurkova (SELA)- 6-2, 7-5

Diana Espinal (UL Monroe) Def. Irnia Sotnikova (Sam Houston)- 1-6, 7-5, 6-2

Brenda Kovacs (SELA) Def. Clemence Remy (UL)- 6-4, 6-0

Flight A Consolation

Daliny Stithimorada (UL Monroe) Def. Tanya Roberts (Lamar)- 6-2, 6-1

Sherry Price (So. Miss) Def. Celine Vanweydeveld (UL)- 6-2, 6-0

Paula Chelminska (Ark. St.) Def. Grace Kamerer (So. Miss.)- 6-4, 6-4

Monica Kelly (La. Tech) Def. Brooke Mills (Sam Houston)- Inj.

Tara Shelander (Lamar) Def. Catalina Villegas (NW. St.)

Saturday’s Matches- Flight A Quarterfinals- Saturday 9 a.m.

Maria Engelbrecht (Ark. St.) vs. Iva Velkovska (SELA)

Emilija Arnaudovska (SELA) vs. Nicole Webber (La. Tech)

Tammy Day (UL) vs. Andrea Martinez (Lamar)

Diana Espinal (UL Monroe) vs. Breda Kovacs (SELA)

Saturday’s Matches- Flight A Consolation- Saturday 9 a.m.

Avril Martinez (La. Tech) vs. Daliny Stithimorada (UL Monroe)

Sherry Price (So. Miss) vs. Zelijka Minic (Ark. St.)

Paula Chelminska (Ark. St.) vs. Monica Kelly (La. Tech)

Tara Shelander (Lamar) vs. Catalina Villegas (NW. St.)

Saturday’s Results – Flight A Quaterfinals

Marina Engelbrecht (Ark. St.) Def. Iva Velkovska (SELA)- 3-0, Ret.

Emilija Aranudovska (SELA) Def. Nicole Webber (La. Tech.)- 6-1, 6-0

Tammy Day (UL) Def. Andrea Martinez (Lamar)- 6-3, 7-5

Diana Espinal (UL Monroe) Def Breda Kovacs (SELA)- 6-2, 6-1

Flight A Semifinals

Marina Engelbrecht (Ark. St.) Def. Emilija Aranudovska (SELA)- 6-2, 6-4

Diana Espinal (UL Monroe) Def. Tammy Day (UL)- 6-3, 6-2

Saturday’s Results – Flight A Consolation Quarterfinals

Daliny Sithimorada (UL Monroe) Def. Avril Martinez (La. Tech)-7-5, 6-1

Sherry Price (So. Miss) Def. Zelijka Minic (Ark. St.)- 6-2, 6-1

Paula Chelminska (Ark. St.) Def. Monica Kelly (La. Tech)- 6-4, 6-1

Tara Shelander (Lamar) Def. Catalina Villegas (NW St.)- 6-2, 5-7, 10-6

Flight A Consolation Semifinals

Daliny Sithimorada (UL Monroe) Def. Sherry Price (So. Miss)- 6-7, 6-4, 10-4

Paula Chelminska (Ark. St.) Def. Tara Shelander (Lamar)- 3-6, 7-5, 13-11

Sunday’s Results – Flight A Finals

Diana Espinal (UL Monroe) Def Marina Engelbrecht (Ark. St.)- 7-5, 4-1, Ret.

Diana Espinal (UL Monroe)- Winner flight A

Flight A Cosolation- Finals

Paula Chelmonska (Ark. St.) Def. Daliny Sithimorada (UL Monroe)- 6-3, 1-6, 10-7

Paula Chelmonska (Ark. St.)- Winner flight A consolation

FLIGHT A DOUBLES

Knavs/Kovac (SELA)-Bye

Vanweydeveld/Meijer (UL) Def. Kelly /Spillors (La. Tech)- 8-4

Araudovska/Velkovska (SELA) Def. Martinez Shelander (Lamar)- 9-8

Janak/Mills (Sam Houston) Def. Minic/Lokhande (Ark. St.)- 8-5

Assudani/Sotnikova (Sam Houston) Def. Sithimorada/Arrondo (UL Monroe)- 8-3

Day/Remy (UL) Def. Villegas/Van Den Bergh (NW. St.)- 8-5

Engelbrecht/Chelminska (Ark. St.) Def. Martinez Webber (La. Tech)- 8-5

Price/Kamerer (So. Miss)- Bye

Saturday’s Matches- Flight A Doubles- Saturday 2:30 p.m.

Vanweydeveld/Meijer (UL) vs. Knavs/Kovac (SELA)

Araudovska/Velkovska (SELA) vs. Janak/Mills (Sam Houston)

Day/Remy (UL) vs. Assudani/Sotnikova (Sam Houston)

Engelbrecht/Chelminska (Ark. St.) vs. Price/Kamerer (So. Miss)

Saturday’s Results- Flight A Doubles-Quarterfinals

Knavs/Kovac (SELA) Def. Vanweydeveld/Meijer (UL)- 8-6

Araudovska/Velkovska (SELA) Def. Janak/Mills (Sam Houston)- 8-2

Assudani/Sotnikova (Sam Houston) Def. Day/Remy (UL)- 8-2

Engelbrecht/Chelminska (Ark. St)- Price/Kamerer (So. Miss)- 8-6

Flight A Doubles-Semifinals

Knavs/Kovac (SELA) Def. Araudovska/Velkovska (SELA)- 9-8, 7-2

Engelbrecht/Chelminska (Ark. St.) Def. Assudani/Sotnikova (Sam Houston)- 8-6

Sunday’s Results- Flight A Doubles- Finals

Knavs/Kovac (SELA) Def. Engelbrecht/Chelminska (Ark. St)-8-3

Knavs/Kovac (SELA)- Winner flight A doubles

FLIGHT B SINGLES

Peta Taylor (Sam Houston)- Bye

Bonnie Phillips (SELA) Def. Fernanda Silva (NW. St.)- 6-2, 6-1

Ada Makowska (La. Tech) Def. Marine LeRoy (Lamar)- 6-0, 6-7, 6-4

Marine Neveu (UL) Def. Sarah Jo Peters (Alcorn State)- 6-1, 6-0

Nina Knavs (SELA)-Bye

Karen Sarvla (Ark. St.) Def. Nitya Miranda (Alcorn State)- 6-2, 6-2

Thais Bortoletto (UL) Def. Bethany Yurkiw (Sam Houston)- 6-0, 6-0

Pauline Bourdet (UL Monroe) Def. Magall Van Den Bergh (NW. St.)

Marcia Alcantara (NW. St.) Def. Lauren Janak (Sam Houston)- 6-2, 6-2

Ashlesha Lokharde (Ark. St.) Def. Elodie Burdet (UL Monroe)- 6-4, 6-2

Swetha Devaraj (Alcorn State) Def. Heidi Smith (La. Tech)- 6-0, 6-0

Kimmie Lyles (UL)- Bye

Stefania Guzman (Alcorn State) Def. Maja Bradonjic (SELA)- 6-3, 6-2

Renee Branker (Ark. St.) Def. Kendall Gibbs (Lamar)- 6-1, 6-2

Ashley Spillers (La. Tech)- Bye

Giovanna Arrondo (UL Monroe)- Bye

Round 2

Peta Taylor (Sam Houston) Def. Bonnie Phillips (SELA)- 6-2, 7-5

Marine Neveu (UL) Def. Ada Makowska (La. Tech)- 6-2, 6-1

Nina Knavs (SELA) Def. Karen Sarvla (Ark. St.)- 6-1, 6-0

Thais Bortoletto (UL) Def. Pauline Bourdet (UL Monroe)- 4-6, 6-1, 6-4

Ashlesha Lokharde (Ark. St.) Def. Marcia Alcantara (NW. St.)- 6-4, 6-3

Kimmie Lyles (UL) Def. Swetha Devaraj (Alcorn State)- 6-4, 6-3

Renee Branker (Ark. St.)- Def. Kendall Gibbs (Lamar)- 3-6, 6-1, 6-0

Giovanna Arrondo (UL Monroe) Def. Ashley Spillers (La. Tech)- 6-1, 6-1

Flight B Consolation

Fernanda Silva (NW. St)- Bye

Marine LeRoy (Lamar) Def. Sarah Jo Peters (Alcorn State)- 6-2, 6-1

Nitya Miranda (Alcorn State)-Bye

Magall Van Den Bergh (NW. St.) Def. Bethany Yurkiw (Sam Houston)- 6-3, 6-4

Lauren Janak (Sam Houston) Def. Elodie Burdet (UL Monroe)- 6-2, 6-4

Heidi Smith (La. Tech)- Bye

Kendall Gibbs (Lamar) Def. Maja Bradonjic (SELA)- 6-4, 7-6

Ashley Spillers (La. Tech)- Bye

Saturday’s Matches- Flight B Quarterfinals- Saturday 9 a.m.

Marine Neveu (UL) vs. Peta Taylor (Sam Houston)

Thais Bortoletto (UL) vs. Nina Knavs (SELA)

Kimmie Lyles (UL) vs. Ashlesha Lokharde (Ark. St.)

Renee Branker (Ark. St.) vs. Giovanna Arrondo (UL Monroe)

Saturday’s Matches- Flight B Consolation- Saturday 9 a.m.

Fernanda Silva (NW. St) vs. Marine LeRoy (Lamar)

Nitya Miranda (Alcorn State) vs. Magall Van Den Bergh (NW. St.)

Lauren Janak (Sam Houston) vs. Heidi Smith (La. Tech)

Kendall Gibbs (Lamar) vs. Ashley Spillers (La. Tech)

Saturday’s Results- Flight B Quarterfinals

Peta Taylor (Sam Houston) Def. Marine Neveu (UL)- 7-5, 3-6, 6-3

Nina Knavs (SELA) Def. Thais Bortoletto (UL)- 6-4, 3-6, 6-3

Kimmie Lyles (UL) Def. Ashlesha Lokharde (Ark. St.)- 6-2, 6-0

Renee Branker (Ark. St.) Def. Giovanna Arrondo (UL Monroe)- 6-1, 6-2

Saturday’s Results- Flight B Semifinals

Nina Knavs (SELA) Def. Peta Taylor (Sam Houston)

Kimmie Lyles (UL) Def. Renee Branker (Ark. St.)- 6-0, 6-0

Saturday’s Results- Flight B Consolation Quarterfinals

Fernanda Silva (NW. St) Def. Marine LeRoy (Lamar)- 6-1, 6-1

Lauren Janak (Sam Houston) Def. Nitya Miranda (Alcorn State)- 6-1, 6-3

Magall Van Den Bergh (NW. St.) Def. Heidi Smith (La. Tech)- 6-0, 6-0

Kendall Gibbs (Lamar) Def. Ashley Spillers (La. Tech)- 6-0, 0-1, Ret.

Flight B Consolation Semifinals

Fernanda Silva (NW. St) Def. Lauren Janak (Sam Houston)- 7-6, 2-6, 10-7

Magall Van Den Bergh (NW. St.) Def. Kendall Gibbs (Lamar)- 6-3, 6-2

Sunday’s Results Flight B Finals

Kimmie Lyles (UL) Def. Nina Knavs (SELA)- 6-4, 7-5

Kimmie Lyles (UL)- Winner flight B

Flight B Consolation Finals

Fernanda Silva (NW. St) vs. Magall Van Den Bergh (NW. St.)- Played at Northwestern

State

Flight B Doubles

Bourdet/Espinal (UL Monroe)-Bye

Martinez/Roy (Lamar) Def. Silva/Alcantara (NW. St.)- 8-1

Phillips/Simurkova (SELA) Def. Guzman/Peters- 8-3

Branker/Silva (Ark. St.)- Bye

Bortoletto/Lyles (UL) Def. Roberts/Gibbs (Lamar)-8-2

McDougall/Taylor (Sam Houston) Def. Devaraj/Miranda (Alcorn State)- 8-6

Burlet/Leon (UL Monroe) Def. Makowska/Smith (La. Tech)- 8-2

Oprea/Saravia (Ark. St.)

Saturday’s Matches- Flight B Doubles

Bourdet/Espinal (UL Monroe) vs. Martinez/Roy (Lamar)

Phillips/Simurkova (SELA) vs. Branker/Silva (Ark. St.)

Bortoletto/Lyles (UL) vs. McDougall/Taylor (Sam Houston)

Burlet/Leon (UL Monroe) vs. Oprea/Saravia (Ark. St.)

Saturday’s Results- Flight B Doubles Quarterfinals

Bourdet/Espinal (UL Monroe) Def. Martinez/Roy (Lamar)- 8-6

Phillips/Simurkova (SELA) Def. Branker/Silva (Ark. St.)- 8-1

Bortoletto/Lyles (UL) Def. McDougall/Taylor (Sam Houston)- 8-3

Oprea/Saravia (Ark. St.) Def. Burlet/Leon (UL Monroe)- 8-4

Saturday’s Results- Flight B Doubles Semifinals

Phillips/Simurkova (SELA) Def. Bourdet/Espinal (UL Monroe)- 7-4

Oprea/Saravia (Ark. St.) Def. Bortoletto/Lyles (UL)- 8-4

Sunday’s Results- Flight B Doubles Finals

Phillips/Simurkova (SELA) Def. Oprea/Saravia (Ark. St.)- 8-6

Phillips/Simurkova (SELA)- Winner Flight B

Bonnie Phillips and Jana Simurkova of SELA won the flight B doubles title, defeating Maria Oprea and Karen Saravia 8-4.

Diana Espinal of Louisiana-Monroe defeated Marina Engelbrecht of Arkansas State to win the flight A singles championship. Espinal defeated Cajuns Tammy Day Saturday 6-3, 7-5, in a tough semifinals match on her way to the flight A title.

Nina Knavs and Breda Kovac of SELA defeated Paula Chelminska and Marina Engelbrecht of Arkansas State 8-3, to claim the flight A doubles championship.

This is the last scheduled fall tournament for the Cajuns women. The 2006 spring season will begin Jan. 21, 2006, when UL faces in-state rival LSU