home sitesearch sitemap contact fan about
home
  Submit/Update Profile  

Search the Network:




Women’s Tennis Wraps Up Ragin’ Cajuns Fall Classic

Women’s Tennis Wraps Up Ragin’ Cajuns Fall Classic
http://www.ragincajuns.com/news/2013/10/6/WTEN_1006131413.aspx?path=wten

Jeff Schneider, October 6, 2013

Contact: Jeff Schneider
 
LAFAYETTE, La. – The Louisiana women’s tennis team wrapped up play at the rain-shortened Ragin’ Cajuns Fall Classic this weekend at Cajun Courts.
 
"I was proud of the effort the girls put forth this weekend," head coach Greg Harkins said. "The results weren’t what we had hoped for, but it gives us a good idea of where we are this fall. Our goal is to play our best tennis in late March through April.  We had a tremendous showing from the teams who came to town this weekend, and were impressed with the level of play."
 
Juliette Clement and Julie Cremers each notched a singles and a doubles win over the weekend. Clement bested Kateryna Lapayeva of Lamar, 6-1, 6-3, in flight four, while Cremers defeated Nadiya Kulibaba of Lamar, 7-5, 6-0, in flight five.
 
In doubles the pair teamed up to win an 8-5 decision over Grace Nolan/Anna Ruis of UNO.
 
"The team is working hard and doing what we ask of them," Harkins mentioned. "We make sure that they understand the bigger picture during the fall season which is to train as hard as possible mentally and physically and continue to improve on our weak and strong areas. We are working to be competitive consistently week in and week out putting us in a good position to win the tough matches. Our season is a marathon, not a sprint."
 
Nicole Breaux also picked up a singles win in flight two defeating Grace Nolan of UNO, 6-0, 6-4.
 
"Thanks again to all the teams, staff, fans and family who came out to the tournament," Harkins added. "Our only regret is that we didn’t get to finish play due to weather."
 
The women’s tennis team is back in action Oct. 11-12 as the Cajuns head to Natchitoches, La. for the Northwestern State Invitational. For updates and info on Ragin’ Cajuns women’s follow the team on twitter @CajunW10ns.
 
Tournament Scores Day 1                                                                 
                                                                       
Round 1                                                                      
                                                                       
Singles Flight 1                                                                      
Sara Castellano (McNeese) def Medy Blankvoort (ULM) 7-2, 6-2                                            
Joanna Nalborska (LA Tech) def Timea Guibe (Miss St) 6-3, 6-3                                            
Carolin Drescher (So Miss) def Nelo Phiri (UL) 6-2, 7-5                                                                       
Tamra Slijepcevic (Ark St) def Alexandra Starkova (LA Tech) 4-6, 6-1, (7)                                                                                                                             
Singles Flight 2                                                                      
Sophie Rufyiriki (ULM) def Alicia Porte (Lamar) 6-3, 6-2                                                                    
Nicole Breaux (UL) def Grace Nolan (UNO) 6-0, 6-4                                                              
Julia Kral (McNeese) def Kateryna Piatakova (NSU) 7-5, 6-1                                      
Marie Aubert (Nicholls St) def Marta Sramkova ( LA Tech) 6-1, 6-4                                                                                                                            
Singles Flight 3                                                                      
Anna Spengler (Lamar) def Kathrin Waidner (So Miss) 6-1, 6-4                                              
Janie Nowland (Ark St) def Jasmin Britos (LA Tech) 7-5, 1-6, (6)                                            
Anna Ruis (UNO) def Petra Ferancova (Miss St) 6-4, 2-6, (3)                                       
Aliona Ladutska (NSU) def Petra Horakova (ULM) 6-2, 6-1                                                                  
Singles Flight 4                                                                      
Roseline Dion (Miss St) def Kateryna Lapayeva (Lamar) 6-4, 7-6, 7-4                         
Vivien Borbely (McNeese) def Juliette Clement (UL) 6-0, 6-2                         
Alex Kitchen (So Miss) def Biljana Milosevska (Ark St) 6-4, 6-3                                               
Katya Nakonechnaya (Nicholls St) def Justyna Krol (ULM) 6-3, 6-2                                                                                                                                        
Singles Flight 5                                                                      
Soledad Calderom (UNO) def Nadiya Kuibaba (Lamar) 6-0, 6-2                                                         
Julie Gauguery (Ark St) def Julie Cremers (UL) 6-3, 7-6                                             
Manoela Chiacchio (LA Tech) def Karina Gurgenyan (So Miss) 6-4, 6-7, (4)             
Petya Simeonova (NSU) def Marta Sans (UNO) 6-2, 3-6, (4)                                                                                                                                       
Singles Flight 6                                                                      
Stefanie Barnett (Nicholls St) def Taly Merker (LA Tech) 6-1, 6-2                                          
Amy Williams (NSU) def Victoria Pisani (Ark St) 6-2, 6-2                                                                     
Hafsa Laribi (UNO) def Jess Heeps-Eriksen (Ark St) 6-3, 4-6, (8)                                               
Isla Brock (Nicholls St) def Anastasia Sorkova (McNeese) 6-3, 6-0                                                                                                                              
Singles Flight 7                                                                      
Klara Skopac (Nicholls St) def Chiara Stefanov (Ark St) 6-2, 6-1                                             
Angela Tejedor (ULM) def Robyn Summers (Lamar) 6-0, 6-0                         
Emma Kranendonk (Nicholls St) def Melanie Urvoy (LA Tech) 6-2, 3-6, (5)                
Lisa Noderer (So Miss) def Anna Peacock (McNeese) 6-1, 7-5                                    
Andrea Nenu (McNeese) def Eleanor Bradshaw (UL) 6-1, 6-3                                   
Yasmine Rashad (UNO) def Sofia Kramanovic (Ark St) 7-6, 6-2                                                                      
                                                                       
Round 2                                                                      
                                                                       
Doubles Flight 1                                                                     
Guibe/Ferancova (Miss St) def Kitchen/Drescher (So Miss) 8-5                                   
Kral/Castellano (McNeese) def Blankvoort/Krol (ULM) 8-4                  
Slijepcevic/Nowland (Ark St) def Phiri/Breaux (UL) 8-5                                                                      
Nalbroska/Starkova (LaTech) def Kulibaba/Porte (Lamar) 8-5                                                                                                                         
Doubles Flight 2                                                                     
Rufyikiri/Horakova (ULM) def Gauguery/Pisani (Ark St) 8-3                  
Ladutska/Williams (NSU) def Milosevska/Heeps-Eriksen (Ark St) 8-3     
Cremers/Clement (UL) def Nolan/Ruis (UNO) 8-5                                                                   
Sramkova/Britos (LA Tech) def Skopac/Aubert (Nicholls St) 8-3                                                                                                                                 
Doubles Flight 3                                                                     
Surkova/Borbely (McNeese) def Waidner/Noderer (So Miss) 8-2                      
Kranendonk/Brock (Nicholls St) def Laraibi/Rashad (UNO) 8-2            
Barnett/Nakonechnaya (Nicholls St) def Calderom/Sans (UNO) 8-4    
Chiacchio/Merker (LA Tech) def Stefanov/Krsmanovic (Ark St) 8-6    
Spengler/Lapayeva (Lamar) – Bye                                                                  
                                                                       
Round 3                                                                      
                                                                       
Singles Flight 1                                                                      
Timea Guibe (Miss St) def Nelo Phiri (UL) 6-2, 6-4                                                                 
Sara Castellano (McNeese) def Tamra Slijepcevic (Ark St) 7-5, 6-2                                       
Joanna Nalborska (LaTech) def Carolin Drescher (LA Tech) 6-3, 6-3                                     
Alexandra Starkova (LA Tech) def Medy Blankvoort (ULM) 6-1, 6-4                                                                                                                            
Singles Flight 2                                                                      
Alicia Porte (Lamar) def Grace Nolan (UNO) 6-1, 6-4                                                             
Sophie Rufyikiri (ULM) def Nicole Breaux (UL) 6-4, 6-1                                                                      
Julia Kral (McNeese) def Marie Aubert (Nicholls St) 6-1, 6-2                                      
Marta Sramkova (LA Tech) def Piatakova (NSU) 6-1, 6-3                                                                    
                                                                       
Singles Flight 3                                                                      
Petra Horakova (ULM) def Perta Ferancova (Miss St) 6-4, 6-1                                     
Janie Nowland (Ark St) def Anna Spengler (Lamar) 6-3, 6-1                                                   
Aliona Ludutska (NSU) def Anna Ruis (UNO) 6-2, 6-1                                                              
Jasmin Britos (LA Tech) def Kathrin Waidner (So Miss) 6-2, 6-4                                                                                                                                             
Singles Flight 4                                                                      
Justyna Krol (ULM) def Kateryna Lapayeva (Lamar) 6-4, 7-6                                                  
Vivien Borbely (McNeese) def Alex Kitchen (So Miss) 6-3, 6-2                                                           
Biljana Milosevska (Ark St) def Juliette Clement (UL) 4-6, 6-3, (8)                                          
Roseline Dion (Miss St) def Katya Nakonechnaya (Nicholls St) 7-5, 6-3                                                                                                                                              
Singles Flight 5                                                                      
Soledad Calderom (UNO) def Julie Gauguery (Ark St) 6-4, 6-4                                                           
Julie Cremers (UL) def Nadiya Kulibaba (Lamar) 7-5, 6-0                                                                 
Karina Gurgenyan (So Miss) def Marta Sans (UNO) 2-6, 6-4, (4)                                                         
Manoela Chiacchio (LA Tech) def Petya Simeonova (NSU) 6-1, 7-6                                                                                                                                     
Singles Flight 6                                                                      
Stefanie Barnett (Nicholls St) def Amy Williams (NSU) 6-2, 6-1                                                          
Anastasia Surkova (McNeese) def Jess Heeps-Eriksen (Ark St) 6-4, 6-2                                    
Isla Brock (Nicholls St) def Hafsa Laraibi (UNO) 6-2, 6-4                                                                     
Taly Merker (LA Tech) def Victoria Pisani (Ark St) 6-1, 6-2                                                                                                                                         
Singles Flight 7                                                                      
Melanie Urvoy (LaTech) def Eleanor Bradshaw (UL) 6-2, 6-4                                                
Lisa Noderer (So Miss) def Klara Skopac (Nicholls St) 6-3, 6-4                                                           
Anna Peacock (McNeese) def Robyn Summers (Lamar) 6-0, 6-3                                                        
Angela Tejedor (ULM) def Chiara Stefanov (Ark St) 3-6, 6-1 (2)                                                          
Yasmine Rashad (UNO) def Emma Kranendonk (Nicholls St) 4-6, 6-4, (7)                              
Andrea Nenu (McNeese) def Sofia Krsmanovic (Ark St) 6-2, 6-2
 
 
Tournament Scores Day 2                                                     
                                                           
Round 1                                                          
                                                           
Singles Flight 1                                                          
Medy Blankvoort (ULM) def Nelo Phiri (UL) 6-4, 3-6, (8)                                                         
Sara Castellano (McNeese) def Joanna Nalborska (LA Tech) 7-6, 7-5                                    
Tamra Slijepcevic (Ark St) def Carolin Drescher (So Miss) 3-6, 6-4, (5)                                               
Timea Guibe (Miss St) def Alexandra Starkova (LA Tech) 6-4, 6-4                                                                                                                 
Singles Flight 2                                                          
Marie Aubert (Nicholls St) def Nicole Breaux (UL) 6-3, 6-3                                                    
Marta Sramkova (LA Tech) def Alicia Porte (Lamar) 6-2, 6-2                                                 
Sophie Rufyikiri (ULM) def Julia Kral (McNeese) 6-0, 6-3                                                       
Grace Nolan (UNO) def Kateryna Piatakova (NSU) default                                                     
                                                           
Singles Flight 3                                                          
Anna Ruis (UNO) def Anna Spengler (Lamar) 6-2, 6-1                                                
Jasmin Britos (LA Tech) def Petra Horakova (ULM) 7-5, 3-6, (7)                                                          
Aliona Ladutska (NSU) def Janie Nowland (Ark St) 1-6, 6-2, (7)                                                           
Petra Francova (Miss St) def Kathrin Waidner (So Miss) default                                                          
                                                           
Singles Flight 4                                                          
Justyna Krol (ULM) def Biljana Milosevska (Ark St) 6-4, 6-4                                                     
Roseline Dion (Miss St) def Vivien Borbely (McNeese) 6-1, 2-6, (5)                                        
Juliette Clement (UL) def Kateryna Lapayeva (Lamar) 6-1, 6-3                                                          
Katya Nakonechnaya (Nicholls St) def Alex Kitchen (So Miss) 6-0, 6-3                                                                                                                      
Singles Flight 5                                                          
Karina Gurgenyan (So Miss) def Julie Cremers (UL) 7-6, 6-1                                                 
Julie Gauguery (Ark St) def Petya Simeonova (NSU) 6-0, 6-0                                                 
Soledad Calderom (UNO) def Manoela Chiacchio (LA Tech) 6-3, 7-5                                               
Marta Sans (UNO) def Nadiya Kuibaba (Lamar) 6-1, 6-3                                                                                                                     
Singles Flight 6                                                          
Hafsa Laribi (UNO) def Amy Williams (NSU) 6-3, 6-0                                                   
Jess Heeps-Eriksen (Ark St) def Isla Brock (Nicholls St) 6-2, 7-5                                                           
Stefanie Barnett (Nicholls St) def Victoria Pisani (Ark St) 6-0, 6-1                                                      
Taly Merker (LA Tech) def Anastasia Surkova (McNeese) 6-1, 6-4                                                                                                                  
Singles Flight 7                                                          
Emma Kranendonk (Nicholls St) def Eleanor Bradshaw (UL) 6-2, 6-2                                    
Melanie Urvoy (LA Tech) def Sofia Krsmanovic (Ark St) 6-1, 6-0                                                        
Yasmine Rashad (UNO) def Andrea Nenu (McNeese) 6-0, 6-3                                                
Anna Peacock (McNeese) def Angela Tejedor (ULM) 6-4, 6-4                                                           
Lisa Noderer (So Miss) def Chiara Stefanov (Ark St) 6-2, 6-1                                                   
Klara Skopac (Nicholls St) def Robyn Summers (Lamar) 6-0, 6-1                                                       
                                                           
***Petra Ferancova (Miss St) def Grace Nolan (UNO) 6-1, 6-0